Pueblo Español

Diverbo is all about full Spanish immersion! With expert staff, Diverbo facilitates short-term intensive Spanish courses. Whether you need to improve your grammar or fluency, the programs are carefully designed so that students are constantly being challenged to use Spanish in a variety of contexts.

Learn Spanish in Spain with Diverbo!

Pueblo Español is specially designed to expose Spanish learners to as much conversational Spanish as possible in an 8-day total immersion program. Pueblo Español activities’ are oriented and organized for a complete immersion in the Spanish language while enjoying the people, its food, and culture.

Think of it like a Spanish retreat, where phones and use of the internet are limited so you only hear Spanish during your stay. In our Pueblo Español venues, you will be forced to speak Spanish or nothing…are you up for the challenge?

If your Spanish is a little rusty and you feel like you need to brush up on your grammar, you can sign up to a 16-hour, 4-day intensive Spanish course in Madrid the week prior to the immersion course.

Not enough time to get away from work? How about a 3-day Weekend course at Villa Inglesa to brush up on grammar and fluency privately with a teacher or in a group of students your similar level.

Bu okulun aynı zamanda sundukları:

Ders

Pueblo Español

Tüm İspanyolca öğrenme programlarımız kısa süreli, pratik ve çok yoğun olup, İspanya'da gerçekleşir. Her birinin farklı hedefleri vardır ve bunlar ihtiyaçlarınıza ve ... [+]

Tüm İspanyolca öğrenme programlarımız kısa süreli, pratik ve çok yoğun olup, İspanya'da gerçekleşir. Her birinin farklı hedefleri vardır ve bunlar ihtiyaçlarınıza ve öğrenme aşamalarına bağlı olarak uygundur. Daha fazla bilgi almak ve seviyenizi ÜCRETSİZ dil değerlendirmesi yapmak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Diverbo kişiselleştirilmiş bir hizmet sunar ve her bir öğrencinin sizin özel gereksinimlerinize, kullanılabilirliğinize ve bütçenize uygun bir eğitim tecrübesinden en iyi şekilde yararlandığından emin olmanızı sağlar.Sunduğumuz programların bir özeti:

İspanyolca dersleri (talep üzerine): Bu program her seviyededir. Bu, öğrencilerin özel ihtiyaçları ve hedeflerine göre kişiselleştirilmiş benzersiz bir içerik sunan kişiselleştirilmiş bir hizmettir. Öğretmen, öğrencilerin zaman ve doluluk durumuna uyum sağlar. Sınıflar her profil türü için önerilir.... [-]

İspanya Madrid Jaén Salamanca
Açık Kayıt
Ispanyolca
Tam zamanlı
3 - 8 gün
Kampüs
İngilizce Devamını oku