ISS International Business School of Service Management

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Kurslar ve eğitimler ISS , hizmetin zaten işlerinin bir parçası olarak önemli bir rol oynadığı veya oynayacağı şirketleri güçlendirmeye ve geliştirmeye odaklanır. Ulusal ve uluslararası alanda değerlendirme, danışmanlık ve geliştirme projeleri ile yönetim eğitimleri sunan dönüşüm projelerinde şirketlere eşlik ediyoruz.

Bir “İşletme Okulu” olarak bize göre , stratejik uyum ve uygulamalı uygulama pazarda amaçlanan etkiyi elde etmek için ayrılamaz. Bu yüzden dönüşümü aktif olarak güçlendiren tüm faaliyetleri hizmetin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Şirket çalışanları, eğitim içeriğinin günlük çalışmalarında uygulanmasını sağlamak için değerlendirme ve danışma projelerine ve eğitimin yanı sıra geliştirme transfer projeleri olan Real Life Projects'e (RLP) aktif olarak katılma konusunda da çok önemlidir. Sonuç olarak, geri ödeme için de çok önemlidirler; yatırımın YG'si.

126968_pexels-photo-416405.jpeg× / Pexels

bizim felsefemiz

Önce Hizmet - Şirketler için hizmetleri bir başarı faktörü haline getirmek ISS felsefemizdir. Bunu yaparken, müşterilerimizi gelecek pazarlara yönelik stratejik yönelimlerinde ve somut organizasyonel ve personel gelişiminde destekliyoruz.

ISS'de, hizmetleri, katılan herkes için ek değer yaratmayı amaçlayan tedarikçiler ile müşteriler arasındaki bir etkileşim olarak anlıyoruz.

Neden ISS?

Kurumsal gelişim için bir itici güç olarak hizmet yönetimine net odaklanması, ISS'yi bu alanda lider kuruluşlardan biri haline getirmektedir.

Taktik Başarı ve Stratejik Sürdürülebilirlik: Hizmet Becerileri

Mükemmel bir şekilde hizmet işinde ustalaşan herkes için, yardım masasında veya CEO olarak, bu sadece zihinsel bir egzersiz değildir. Düşünürler ve hizmet ederler, analitik becerileri ve duygusal nitelikleri kullanırlar. Kombinasyon olarak, bu servis becerileri rakipsiz bir takım olmak için birbirini tamamlar.

Tecrübe, Yeterlilik ve Müşteri Oryantasyonu

Hizmet mükemmelliğini elde etmek için, şirketin öncelikle hizmet bakımından statükosunu netleştirmesi gerekir:
Servislerimle nasıl yapabilirim? Hangi servis seviyesinde? Teknik bir cihazı yalnızca garantinin bir parçası olarak tamir edersem, sadece temelleri yerine getiririm. Yoksa sektöre ilişkin bilgilerime dayanarak müşterilerime kendi ürünümün ötesinde bile bilgi verebilir miyim?

Bunu yaparsak, bir üründen bağımsız katma değer hakkında konuşuruz. Bu hizmet bilgisine dayalı yapar ve bilgi birikiminden ve eğitimden değer yaratır.

Çok çeşitli içerik ve formatlar

Hizmet yeterlilik modeli, çalışanların yanı sıra yöneticiler için günlük stratejilerindeki güçlü yönleri, zayıf yönleri, normları ve değerleri ele almak için bir yönlendirme çerçevesi, bir kılavuz ve perspektiftir. Bireysel yeterlilikler, iç işletme sürücülerinden kaynaklanır - bunlar şirketin geleceği üzerinde önemli bir etkisi olan konulardır.

126969_pexels-photo-70292.jpegTim Gouw / Pexels

ISS ile Dönüşüm Süreci

Duygusal yeterlilikler müşteri ile yakın bir ilişki yaratabilir - empati gösterin, yakınlık kurun, güven kazanın. Uzmanlık becerileri, müşterinin işini anlamamızı, metodolojik yeterliliğe sahip araçları kullanmamızı ve etkin hizmet çözümleri geliştirmemizi sağlar.

Tüm işletmeye ekonomik bakış açısıyla , hizmet kendi şirketiniz ve müşteriniz için değer yaratır: kar ve müşteri kazancı.

ISS Business School - Sertifikalı Profesyonel Gelişim

Weiterbildung Hamburg eV'nin gelişmiş eğitim birliğinin bir üyesiyiz ve kendimizi kalite standartlarına adadık. ISS İşletme Okulu , Weiterbildung Hamburg eV'nin kalite standartlarına uymayı ve bu standartları halka açık hale getirmeyi taahhüt eder. 'Sertifikalı sürekli eğitim kurumu' mührü, test prosedürü uygulayan ve düzenli saha denetimlerine katılan şirketlere verilir.

Eğitimlerin Kalitesi

Kalite standartları, müşteri odaklılık, şeffaf ve adil koşullar ile profesyonel eğitime katılanlar için modern, yetişkin dostu öğrenme biçimlerini garanti eder. Ek olarak, size ücretsiz bir katılımcı koruma hizmeti sunuyoruz: eğitimlerinde sorun yaşayan veya soruları olan öğrencilere, Weiterbildung Hamburg'un ihtilaf danışmanlığı hizmetini kullanma fırsatı - ISS ile doğrudan herhangi bir sorunu ele alma fırsatı .

20 yıldan fazla bir süredir, Weiterbildung Hamburg eV ve bu onay mührü, Hamburg'daki mesleki eğitim organizasyonları için kalite güvencesi ve katılımcının korunması için duruyor.

Konumlar

Hamburg

Address
Dorotheenstraße,29A
22301 Hamburg, Hamburg, Almanya