Dokuz Eylül Üniversitesi

Giriş

DEÜ, Ege Üniversitesi’nden sonra İzmir’deki ikinci devlet üniversitesi olarak “41 Sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Kuruluş Kanunu” ile 20 Temmuz 1982 tarihinde kurulmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan satın alınan toplam 24 birimle eğitim-öğretim çalışmalarına başlamıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi, yoğun bir büyüme sürecinden geçerek, 1992’de 10. yılını doldurduğunda Ege Bölgesi’nin 5 iline dağılmış 41 kuruma ulaşmıştır. Daha sonra bu kurumlardan bazıları, Adnan Menderes Üniversitesi – Aydın, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi – Muğla, Celal Bayar Üniversitesi – Manisa ve Pamukkale Üniversitesi – Denizli olmak üzere dört üniversitenin kurulmasına katkıda bulunmuştur.

Dokuz Eylül Üniversitesi bugün; İzmir’in dört bir yanında; 10 Enstitü, 18 Fakülte, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 6 Meslek Yüksekokulu, 1 Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve 60 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bilimsel araştırma ve yükseköğretim görevini, kaliteli toplumsal hizmet anlayışı ile sürdürmektedir.

Konumlar

İzmir

Address
Alsancak, No: 144 35210, Cumhuriyet Blv, 35220 Konak, Turkey
İzmir, İzmir, Türkiye

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin