Resmi açıklamayı okuyun

Le Cordon Bleu, Parisli bir aşçılık okulundan büyük bir uluslararası ağa sahip bir mutfak sanatları akademisine evrildi. Le Cordon Bleu'nun saygınlığı, sürekli olarak geliştirilmiş ve gastronomi endüstrisinin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına uyarlanmış programları ve her biri kendi uzmanlık alanlarında geniş bilgi sahibi olan yüksek kalifiye şef eğitmenleri ile yükselmeye devam ediyor.

Kuramsal teknik Mutfak Sanatları dersleri, öğrencilerin mutfak şeflerini kolayca izleyebilmelerini ve sınıf ortamında soru sormalarını sağlayan modern mutfak ve görsel-işitsel sistemlerle donatılmış bir oditoryumda öğretilmektedir. Teorik dersleri takiben, öğrenciler, aşçılık eğitmenlerinin rehberliğinde ve gözetimi altında, mutfak derslerindeki teknikleri uygularlar.

Le Cordon Bleu Istanbul , programlarını Uluslararası Şef Eğitmen kadrosu ile sunmaktadır. Tüm dersler İngilizce öğretilir ve gösteri dersleri eş zamanlı olarak Türkçe'ye çevrilir. Bu programların sonunda, öğrenciler hem İngilizce hem de Fransızca gastronomi terminolojisine hakim olup, kendi tariflerini oluşturmak için gerekli teknik ve materyal bilgisine sahip olurlar.

Le Cordon Bleu Istanbul , bir gösteri binasının da bulunduğu 3650 m²'lik bir arazi üzerinde yer almaktadır.

“Mükemmellik Merkezi” başlıklı. Okul öğrencileri sadece teorik bilgi ile değil,

Ayrıca gelecekteki kariyerleri için gerekli tüm mesleki bilgi ve becerileri ile.

Mükemmellik Merkezi;

• Gastro - Oditoryum

• Mutfak, Pastacılık ve Çok Amaçlı Mutfak

• Duyusal Analiz Laboratuvarı

• 200 m² Ana Mutfak

• Uygulama Restoranı: L'Atelier Bleu

• Özel yemek odası

• Ziyafet salonu

• Ana Üretim Mutfağı

• Et, Tavuk, Balık ve Sebze Hazırlama Mutfakları

Öğrencilerimiz ayrıca her zaman bilgi ve becerilerini çok sayıda gösterme ve test etme konusunda teşvik edilmektedir.

Ulusal ve uluslararası yarışmalar, yerel ve dünya mutfağı üzerine araştırmalar yürütmek; ve gözden geçir

uzun zamandır unutulmuş yemekler.

Program dili:
  • Ingilizce

Bu okulun aynı zamanda sundukları:

Diploma

Le Cordon Bleu Istanbul

Le Cordon Bleu'nun yüksek dereceli Diplôme de Cuisine programı, pratik oturumlar, gösteriler ve teori derslerinin bir araya gelmesiyle mutfak mutfağından yemekler yaratma ... [+]

genel bakış

Le Cordon Bleu'nun yüksek dereceli Diplôme de Cuisine programı, pratik oturumlar, gösteriler ve teori derslerinin bir araya gelmesiyle mutfak mutfağından yemekler yaratmak için gerekli becerileri ustalaştırmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Öğrenciler, heyecan verici kariyer fırsatları ile ilerlemek için gerekli olan tüm profesyonel teknikleri öğrenecek ve dünyanın en iyi mutfaklarında ve Michelin yıldızlı restoranlarında üst düzey pozisyonlarda çalışma deneyimi olan klasik eğitimli öğretmen şefleri ekibimiz tarafından öğretilecektir.

Her biri günde 6 saat, haftada 3 gün ve toplamda 180 saat süren Temel, Orta ve Üstün Mutfak seviyelerini tamamlayan öğrenciler, "Diplôme de Cuisine" ödülüne layık görülmüştür.... [-]

Türkiye İstanbul
Açık Kayıt
Ingilizce
Tam zamanlı
33 hafta
Kampüs
İngilizce Devamını oku
Le Cordon Bleu Istanbul

Le Cordon Bleu'nun Diplôme de Pâtisserie, dünyanın en saygın mutfak niteliklerinden biridir. Yeteneklerimizi başarıyla tamamlayan öğrenciler, bir dizi heyecan verici kari ... [+]

genel bakış

Le Cordon Bleu'nun Diplôme de Pâtisserie, dünyanın en saygın mutfak niteliklerinden biridir. Yeteneklerimizi başarıyla tamamlayan öğrenciler, bir dizi heyecan verici kariyer fırsatında ilerlemek için gerekli tüm profesyonel teknikleri öğreneceklerdir. Öğrenciler, dünyanın en iyi otelleri, pastaneler ve Michelin yıldızlı restoranlarında üst düzey pozisyonlarda çalışma tecrübesine sahip, klasik olarak eğitilmiş öğretim şefleri ekibimiz tarafından eğitilecektir.

Her biri günde 6 saat, haftada 2 gün ve toplamda 120 saat süren Temel, Orta ve Üst Düzey Pâtsserie seviyelerini tamamlayan öğrenciler “Diplôme de Pâtisserie” ödülüne layık görülmüştür.... [-]

Türkiye İstanbul
Açık Kayıt
Ingilizce
Tam zamanlı
33 hafta
Kampüs
İngilizce Devamını oku
Le Cordon Bleu Istanbul

Mutfak ve misafirperverlik endüstrisinde mükemmelliğin bir işareti olarak sayılan Le Cordon Bleu'nun Grand Diplôme®, hem mutfak hem de lokantada klasik eğitimi birleştire ... [+]

Mutfak ve misafirperverlik endüstrisinde mükemmelliğin bir işareti olarak sayılan Le Cordon Bleu'nun Grand Diplôme®, hem mutfak hem de lokantada klasik eğitimi birleştiren etkili bir niteliktir. Öğrencilere, bu bilgileri yüksek kaliteli ürünler ve uzman içeriklere uygulamadan önce temel mutfak becerileri öğretilir.

Bu Diploma, hem Diplôme de Cuisine hem de Diplôme de Pâtisserie'nin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, 9 ile 12 ay arasında eşzamanlı olarak çalışılabilinir.

Dünya çapında bir mükemmeliyet işareti olarak tanınan Le Cordon Bleu Grand Diplôme, mutfak dünyasının kapılarının anahtarıdır.

3 dönemHaftada 30 saatBa... [-]
Türkiye İstanbul
Açık Kayıt
Ingilizce
Tam zamanlı
33 hafta
Kampüs
İngilizce Devamını oku
Address
Nişantepe District,Orman Street, 34794 Çekmeköy
İstanbul, İstanbul, Türkiye