Resmi açıklamayı okuyun

NSIA, ACG'nin meslek yüksekokullarının bir parçasıdır; kaliteli eğitim hizmetlerinin sağlayıcısıyız. 2001 yılından beri yüksek yetenekli mezunlarla sektöre hizmet veren bir 1. Kategori ödüllü konukseverlik ve aşçılık akademisyeniyiz.

Auckland'un merkezine dayanarak, öğrencilerimizin gelecekteki başarısını arttırmak için en son teknolojiye sahip tesislere sahip çok kaynaklı bir ortam sağlıyoruz. Öğrencilerin sürekli olarak hazırladıkları geleceğe hazırlanmalarında küresel mükemmelliğe ulaşmayı hedefliyoruz.

NSIA, üç farklı mutfak, yemek pişirme ve misafirperverlik disiplini boyunca 3, 4 ve 5. Seviyelerde bir dizi yeterlilik sunan NZQA onaylı bir eğitim sağlayıcısıdır. Sunduğumuz nitelikler mükemmel kaliteye sahip ve mezunlarımız sektörde saygınlık kazanıyor. NSIA'da misafirperverlik öğrencisi olarak, sizi misafirperverliğe girmeye hazırlayacak yetenekli ve özel eğitmenler tarafından verilecek. Mezun olduktan sonra iş ararken çok değerli olduğunu kanıtlayan NSIA'nın endüstri bağlantılarına girebileceksiniz.

Program dili:
  • Ingilizce

Bu okulun aynı zamanda sundukları:

Diploma

NSIA - The Professional Hospitality Academy

Bu program Seviye 4 Sertifikasında genişler ve öğrencilere ileri mutfak teknikleri konusunda daha fazla yetenek sağlar. Aynı zamanda, diplomaya doğru ilerlemek için temel ... [+]

Bu program Seviye 4 Sertifikasında genişler ve öğrencilere ileri mutfak teknikleri konusunda daha fazla yetenek sağlar. Aynı zamanda, diplomaya doğru ilerlemek için temel becerileri kazanmış olan aşçılıktaki mevcut deneyime sahip olanlar için de idealdir.

Ne öğreneceğim

Mutfak yönetimi:

Akademik yazının tanıtımı, öğrencileri değerlendirmeler için hazırlar. Konaklama endüstrisinde finansal yönetim, insan kaynakları, personel geliştirme, iş ahlakı, işyeri ilişkileri ve düzenleyici gereksinimler alanlarında önemli becerileri öğrenin. Mutfak üretim sistemleri: Gıda ürünlerine tarihsel mutfak etkilerini incelemek ve artisan yöntemlerini seri üretimle karşılaştırmak. Öğretilen pratik beceriler, çeşitli üretim yöntemlerini kullanarak bir dizi gelişmiş gıda öğesinin pişirilmesini ve sunumunu içerir.... [-]

Yeni Zelanda Auckland
Haziran 2020
Ingilizce
Tam zamanlı
50 hafta
Kampüs
İngilizce Devamını oku