Filter
Sertifika
Amerika Birleşik Devletleri Eğitim türü: Uzaktan Eğitim Hız: Tümü

İncele Uzaktan Eğitim Sertifikalar içinde Kalite Yönetimi ABD'nde 2019/2020

Bir sertifika programı, önceden belirlenmiş bir kursun tamamlamış veya belirli bir konu üzerinde bir testin geçilmiş ve belirli becerilerin kazanılmış olduğunu göstermektedir. Sertifika programları arasında içerik, uzunluk ve maliyetler açısından büyük farklılıklar olabilmektedir.

Kalite yönetimi, istenen mükemmelliği sağlamak için organizasyonları ve ürünleri araştıran ve değerlendiren bir çalışma alanıdır. Programlar dünya çapında sunulmaktadır ve öğrenciler bu farklı yerlerde çeşitli kariyer yollarını takip edebilirler.

Uzaktan eğitim kampüs fiziksel olarak mevcut olmayan öğrencilere eğitim sunma yöntemidir. Çeşitli çalışmalar uzaktan eğitim programları daha iyi bazen geleneksel sınıf programları kadar verimli ve etkili olduğunu göstermiştir!

Amerika Birleşik Devletleri sadece büyük bir genellikle "ABD ", "ABD ", "Amerika Birleşik Devletleri ", "Amerika " olarak adlandırılan Kuzey Amerika'da ülke, ya da "olduğu Devletleri ". Amerikan kolej tarafından finanse edilmektedir "ders ", genellikle oldukça pahalıdır öğrenci, tahsil çok yaygın yılda dolar on binlerce içine ulaşan.

Uzaktan Eğitim Sertifika içinde Kalite Yönetimi ABD'nde

Devamını oku Daha Az

3 Sonuçlar Kalite Yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri, Uzaktan Eğitim

edX

Kuruluşunuzdaki üretkenliği ve kaliteyi arttırmak için Altı Sigma ve Yalın temelleri konusunda uzmanlaşın ve bir TUM Yalın ve Altı Sigma Sarı Kuşak sertifikası kazanın. ... [+]

Kuruluşunuzdaki üretkenliği ve kaliteyi arttırmak için Altı Sigma ve Yalın temelleri konusunda uzmanlaşın ve bir TUM Yalın ve Altı Sigma Sarı Kuşak sertifikası kazanın.

Altı Sigma metodolojisinin ve analitik Yalın Yönetim kavramlarının güçlü analitik ve yönetim araçlarına hakim olarak kalite ve verimlilik programlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Altı Sigma ve Lean, kuruluşların çalışanlarını motive etmek ve kalite ve verimliliği artırmak için üretim süreçlerini ölçmelerini ve analiz etmelerini, atıkları elimine etmelerini ve yönetim yapılarını geliştirmelerini sağlar.

Kurs dizisi, TUM İşletme Yönetimi Yönetici Eğitim Merkezi Okulu ve Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi Başkanı ile işbirliği içinde verilmektedir.... [-]

Amerika Birleşik Devletleri Cambridge
Bilgi iste
Ingilizce
Tam zamanlı
Yarı zamanlı
18 - 24 hafta
e-Öğrenme
İngilizce Devamını oku
University of California, Irvine - Division of Continuing Education

Yalın düşünce, erişimlerin iyileştirilmesi ve masrafları düşürerek hasta deneyimini vurgulaması, hataları azaltması ve çalışanların hizmetini ve üretkenliğini artırması n ... [+]

genel bakış

Yalın düşünme, maliyetleri düşürmek, hataları azaltmak ve çalışanların hizmetini ve verimliliğini artırmak suretiyle erişimi ve hasta deneyimini iyileştirmeye verdiği önem nedeniyle sağlık ortamlarında giderek daha fazla benimsenmiştir. Yalın Sağlık Hizmetleri Uzmanlığı, katma değeri olmayan faaliyetleri (zaman, para, sarf malzemeleri ve şerefiye gibi) tanımlamak ve kaldırmak suretiyle düz bir şekilde saklanan herhangi bir sağlık kuruluşunda sizi değişime hazırlayacak.

Bu kısa süreli çevrimiçi program, bir sağlık kuruluşunun her kademesinde, mesleğini ilerletmek isteyen profesyonellerin yanı sıra, sağlık endüstrisinde genişleyerek mevcut kimlik bilgilerini artırmak isteyen profesyoneller için tasarlanmıştır.... [-]

Amerika Birleşik Devletleri ABD Çevrimiçi
Açık Kayıt
Ingilizce
Yarı zamanlı
6 - 12 aylar
e-Öğrenme
İngilizce Devamını oku
University of California, Irvine - Division of Continuing Education

Altı Sigma, herhangi bir organizasyon için ölçülebilir sonuçları iyileştirmek için kanıtlanmış bir sistematik yaklaşımdır. Yalın, maksimum verimlilik yaratmak için değer ... [+]

genel bakış

Altı Sigma, herhangi bir organizasyon için ölçülebilir sonuçları iyileştirmek için kanıtlanmış bir sistematik yaklaşımdır. Yalın, maksimum verimlilik yaratmak için değer katmayan atık ve etkinlik kaynaklarını belirleme ve ortadan kaldırma sürecidir.

Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak programı, müşteri hizmetlerini iyileştirme ve / veya hissedar değeri yaratma gibi hedeflerle ürün ve süreç mükemmelliğini birleştirerek organizasyonları bir üst seviyeye taşır. Günümüz kuruluşlarındaki liderler, rekabet üstünlüklerini sağlamak, hizmeti geliştirmek ve performans iyileştirmeyi sürdürmek için gereken beceri tabanını inşa etmek için Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak'a yöneliyorlar.... [-]

Amerika Birleşik Devletleri ABD Çevrimiçi
Açık Kayıt
Ingilizce
Yarı zamanlı
9 - 15 aylar
e-Öğrenme
İngilizce Devamını oku