Filter
Sertifika
Kuzey Amerika Eğitim türü: Uzaktan Eğitim Hız: Tümü

Top Uzaktan Eğitim Kurs Eğitimleri içinde Kalite Yönetimi 2019/2020 Kuzey Amerika

Sertifika bir bireyin, belirli bir alanda başarıyla eğitim ya da kurs tamamladığını, ve aynı zamanda bir kişinin belirli bir testi ya da testleri geçtiğini de gösterebilmektedir.

Organizasyonların, ürünlerin ve hizmetlerin en iyi şekilde çalıştığından emin olmak isteyen kişiler kalite yönetimini çalışmakla ilgilenebilirler. Dünyanın dört bir yanındaki programlardaki öğrenciler, kalite kontrol sistemlerini ve prosedürlerini nasıl planlayıp geliştireceklerini öğrenebilirler.

Uzaktan eğitim kursları karşılanması gereken vade varken, uzaktan okuyan zaman atamaları yapabilir zaman olarak uyum müthiş bir şey var. Online seçeneğiyle, İşe geri dönmek için gerektiği gibi tartışma grubu çıkmak olabilir ve gerekirse daha sonra işten sonra katılın. Uzaktan eğitim kursları Internet erişiminiz varsa ne olursa olsun bir yerde alınabilir. Bir tatil gerekiyorsa bile dünyanın herhangi bir otelin internet salonundan sınıflar tamamlayabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır. Dünyadaki boyutuna göre en büyük üçüncü ülkedir. Bu, diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça kısa bir geçmişe sahip, dünyanın birine sahip en büyük ekonomileri, ve dünyanın birine sahip 'en çeşitli topluluklar.

Sertifika Uzaktan Eğitim içinde Kalite Yönetimi Kuzey Amerika

Devamını oku Daha Az
Bu eğitim alanındaki diğer seçenekler:

3 Sonuçlar Kalite Yönetimi, Kuzey Amerika, Uzaktan Eğitim

edX

Kuruluşunuzdaki üretkenliği ve kaliteyi arttırmak için Altı Sigma ve Yalın temelleri konusunda uzmanlaşın ve bir TUM Yalın ve Altı Sigma Sarı Kuşak sertifikası kazanın. ... [+]

Kuruluşunuzdaki üretkenliği ve kaliteyi arttırmak için Altı Sigma ve Yalın temelleri konusunda uzmanlaşın ve bir TUM Yalın ve Altı Sigma Sarı Kuşak sertifikası kazanın.

Altı Sigma metodolojisinin ve analitik Yalın Yönetim kavramlarının güçlü analitik ve yönetim araçlarına hakim olarak kalite ve verimlilik programlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Altı Sigma ve Lean, kuruluşların çalışanlarını motive etmek ve kalite ve verimliliği artırmak için üretim süreçlerini ölçmelerini ve analiz etmelerini, atıkları elimine etmelerini ve yönetim yapılarını geliştirmelerini sağlar.

Kurs dizisi, TUM İşletme Yönetimi Yönetici Eğitim Merkezi Okulu ve Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi Başkanı ile işbirliği içinde verilmektedir.... [-]

Amerika Birleşik Devletleri Cambridge
Bilgi iste
Ingilizce
Tam zamanlı
Yarı zamanlı
18 - 24 hafta
e-Öğrenme
İngilizce Devamını oku
University of California, Irvine - Division of Continuing Education

Yalın düşünce, erişimlerin iyileştirilmesi ve masrafları düşürerek hasta deneyimini vurgulaması, hataları azaltması ve çalışanların hizmetini ve üretkenliğini artırması n ... [+]

genel bakış

Yalın düşünme, maliyetleri düşürmek, hataları azaltmak ve çalışanların hizmetini ve verimliliğini artırmak suretiyle erişimi ve hasta deneyimini iyileştirmeye verdiği önem nedeniyle sağlık ortamlarında giderek daha fazla benimsenmiştir. Yalın Sağlık Hizmetleri Uzmanlığı, katma değeri olmayan faaliyetleri (zaman, para, sarf malzemeleri ve şerefiye gibi) tanımlamak ve kaldırmak suretiyle düz bir şekilde saklanan herhangi bir sağlık kuruluşunda sizi değişime hazırlayacak.

Bu kısa süreli çevrimiçi program, bir sağlık kuruluşunun her kademesinde, mesleğini ilerletmek isteyen profesyonellerin yanı sıra, sağlık endüstrisinde genişleyerek mevcut kimlik bilgilerini artırmak isteyen profesyoneller için tasarlanmıştır.... [-]

Amerika Birleşik Devletleri ABD Çevrimiçi
Açık Kayıt
Ingilizce
Yarı zamanlı
6 - 12 aylar
e-Öğrenme
İngilizce Devamını oku
University of California, Irvine - Division of Continuing Education

Altı Sigma, herhangi bir organizasyon için ölçülebilir sonuçları iyileştirmek için kanıtlanmış bir sistematik yaklaşımdır. Yalın, maksimum verimlilik yaratmak için değer ... [+]

genel bakış

Altı Sigma, herhangi bir organizasyon için ölçülebilir sonuçları iyileştirmek için kanıtlanmış bir sistematik yaklaşımdır. Yalın, maksimum verimlilik yaratmak için değer katmayan atık ve etkinlik kaynaklarını belirleme ve ortadan kaldırma sürecidir.

Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak programı, müşteri hizmetlerini iyileştirme ve / veya hissedar değeri yaratma gibi hedeflerle ürün ve süreç mükemmelliğini birleştirerek organizasyonları bir üst seviyeye taşır. Günümüz kuruluşlarındaki liderler, rekabet üstünlüklerini sağlamak, hizmeti geliştirmek ve performans iyileştirmeyi sürdürmek için gereken beceri tabanını inşa etmek için Yalın Altı Sigma Yeşil Kuşak'a yöneliyorlar.... [-]

Amerika Birleşik Devletleri ABD Çevrimiçi
Açık Kayıt
Ingilizce
Yarı zamanlı
9 - 15 aylar
e-Öğrenme
İngilizce Devamını oku