Keystone logo
Faculty of Engineering, The Chinese University of Hong Kong

Faculty of Engineering, The Chinese University of Hong Kong

Faculty of Engineering, The Chinese University of Hong Kong

Tanıtım

Dekan'ın mesajı

1991 yılında “Fiber Optiklerin Babası” ve Fizikte Nobel Ödülü sahibi olarak bilinen eski Rektör Yardımcısı Prof. Charles Kao tarafından kurulan Mühendislik Fakültesi, disiplinlerinin ön saflarında yer alan ve öğretim ve araştırma mükemmelliği.

Fakülte mühendislik öğrencilerimize yenilikçi eğitim vermektedir. Şu anda, 3.800'den fazla lisans ve lisansüstü öğrencisi ile yapay zeka alanında geniş bir akademik program yelpazesi sunuyoruz: sistemler ve teknolojiler, biyomedikal mühendisliği, bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği, enerji ve çevre mühendisliği, finansal teknoloji, bilgi mühendisliği, matematik ve bilgi mühendisliği, makine ve otomasyon mühendisliği ve sistem mühendisliği ve mühendislik yönetimi. Öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek için, uygulamalı deneyimler, mühendislik girişimciliğine maruz kalma, saha gezileri, uluslararası değişim, lisans yaz araştırması stajı ve yerleştirme gibi öğrencileri öğrenmeye dahil etmenin çeşitli yollarını sunuyoruz.

Fakülte, mühendislik araştırmalarındaki mükemmelliği nedeniyle uluslararası alanda tanınmıştır. Birinci sınıf laboratuvarlarımız ve tesislerimiz mükemmel araştırmaların yapılmasını sağlar. Toplumsal ihtiyaçları karşılamak ve insanlığın kalitesini artırmak için yeni teknolojiler geliştirmek amacıyla hükümet ve endüstri ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Yaklaşık 25 yıl önce, CUHK Hong Kong'un internet altyapısı ve gelişiminde öncüydü. Bugünkü Hong Kong'daki internet trafiğinin% 80'inin hala CUHK'nın iletişim ekipmanı üzerinden geçtiği gerçeği, Hong Kong'a öncü ve devam eden katkılarımızın bir kanıtı ve mirasıdır. Bugün Yapay Zeka (AI) hayatımızın her yönünü dönüştürmeye hazırlanıyor. HK'deki ilk Unicorn olan SenseTime'ın büyük başarısı, AI alanındaki liderlik konumumuzu vurgulamaktadır. Mühendislikte uluslararası sıralamalarda, dünyanın en iyileri arasındayız. Reuters, CUHK'yı Hong Kong'un en yenilikçi üniversitesi olarak adlandırdı.

Sanayi devrimi ve bilgi çağı tarihin gidişatını değiştirdi. Mühendisler insanlığın iyileştirilmesi için büyüyen sorumlulukları omuzlandırırlar. Şimdi fiziksel, dijital ve biyolojik dünyaları kaynaştıran “Dördüncü Sanayi Devrimi” nin eşiğinde bulunuyoruz. Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, robotik, veri bilimi, biyoteknoloji, malzeme mühendisliği, mikroelektronik, otonom araçlar, ileri üretim ve nanoteknolojinin yakınsaması, modern yaşamın her endüstrisini ve her yönünü bozmaya hazırdır. CUHK Mühendislik, Dördüncü Sanayi Devriminin şekillenmesinde kilit bir rol oynamak için diğer Fakültelerle birlikte çalışmalıdır. Önümüzdeki yıllarda, dünyanın karşı karşıya olduğu büyük zorluklara cevap vermenin yanı sıra öğretim ve araştırma mükemmelliğimizi de güçlendirmeye devam edeceğiz.

CUHK Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak görev yapma şansına sahip olduğum için onur duyuyorum. Hong Kong, Çin ve dünyaya katkıda bulunan araştırma ve eğitimde mükemmellik için çok yetenekli meslektaşlardan oluşan bir ekiple çalışmayı dört gözle bekliyorum.

Mühendislik Dekanı

Profesör Martin DF Wong (黃 定 發 教授)

Choh-Ming Li Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Profesörü

ACM Üyesi, IEEE Üyesi

133375_IMG_9758-Crop.jpg

Fakülte Görevi

Mühendislik Fakültesi

Mühendislik Fakültesi 1991 yılında CUHK eski Rektör Yardımcısı ve Fiber Optik Haberleşme Vaftizcisi Profesör Sir Charles Kao tarafından kurulmuştur. Son teknoloji araştırma ve teknoloji transferinin yanı sıra mühendisler için etkili bir eğitim alanıdır. Güçlü meslek grubu, diğerleri arasında, Çin Bilimler Akademisi Akademisyenleri, IEEE Üyeleri ve prestijli Turing Ödülü'nü kazanan ilk Çinli akademisyenden oluşuyor. Öğrenciler, titiz Mühendislik Lisansı ve diğer eğitim programları ve son teknoloji ürünü tesisler aracılığıyla sağlam bir mühendislik eğitimi alacaktır. Zengin öğrenci hayatı ve bol değişim ve pratik çalışma-çalışma fırsatları bu eğitime değer katmak ve Hong Kong'da ve dünyada Mühendislik mezunları için muazzam kariyer beklentileri açmak için bir araya geliyor.

Fakülte misyonu

Mühendislik Fakültesi geleceğin liderlerinin mühendislikte eğitimine, modern teknolojinin sınırlarında bilgi arayışına ve toplumsal ve insani ihtiyaçları karşılamak için teknolojinin uygulanmasına adanmıştır.

133379_CUCampus2013-3.jpg

saygı

Birinci sınıf araştırmacılar

35 IEEE Üyeleri, ABD NAE Üyesi, CAE Üyeleri, vb.

Mükemmel öğrenci başarıları

Microsoft Research Asia Bursu, Google Doktora Bursu, Google Anita Borg Memorial Bursu, IBM Doktora Bursu vb.

Canlı araştırma ortamı

133376_entrance_1_high.jpg

Neden CUHK?

  • Hong Kong'daki en büyük kampüs (137,3 hektar)
  • Hong Kong Bilim Parkı'nın yanında
  • Reuters Asya'nın En Yenilikçi Üniversiteleri: 2016-2019'da Hong Kong'da birincilik
  • ARWU Büyük Çin'deki En İyi Üniversiteler: Hong Kong'da 1'inci, Büyük Çin'de 3'üncü
  • QS Dünya Üniversite Sıralaması: Asya'da 10., dünya çapında 46.
  • Konuya Göre QS Dünya Üniversitesi Sıralama 2019: 23 konu dünyanın ilk 50'sinde yer aldı
  • Times Yüksek Öğretim Sıralaması: Asya'da 7., dünya çapında 57. sırada

Konumlar

  • Ma Liu Shui

    Ma Liu Shui, Hong Kong

sorular